اهمیت آب مصرفی در گلخانه بسیار است، به همین دلیل در صنعت گلخانه ها یکی از متداول ترین مشکلات بالا بودن EC آب یا شور بودن آن می باشد.
برای مثال در زمان رشد گیاه اگر آب شور باشد یا بیش از حد مجاز املاح داشته باشد، گیاه دیگر قادر نخواهد بود مواد مغذی مورد نیاز خود را از خاک بگیرد. و در ادامه آن شاهد کاهش تولید میوه وگلدهی گیاه خواهیم بود.
اثرات خشکسالی های پی درپی در بخش کشاورزی ایران
در چندین سال اخیر به دلیل استفاده بی رویه از ذخایر زیرزمینی، خشکسالی های پی در پی، منابع آبی زیرزمینی رو به کاهش می باشد . بسیاری از مناطق در ایران آب های شور دارند و TDS آب بالا رفته است، برخی مناطق کشور که دارای خاک حاصلخیز است، به دلیل وجود املاح زیاد و شور شدن آب، کیفیت محصولات تولیدی کشاورزی را بسیار پایین آورده است و نشان دهنده ی این است، که آب با TDS پایین اهمیت بالایی در کشاورزی دارد.
منابع تامین آبی، که شامل بی کربنات و اهن هستند، قبل از آبیاری حتما باید تصفیه بشوند و استفاده از دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس میتواند در بخش کشاورزی و گلخانه ها خیلی مهم و ضروری باشد. خوشبختانه استفاده از دستگاه آب شیرین کن در گلخانه ها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد . به ویژه در کشت محصولاتی چون زعفران، پسته، بادام، توت فرنگی.
PH
مناسب آب
PH
مناسب آب در بخش آبیاری بین ۶٫۵ تا ۸٫۴ می باشد، در این بازه رشد گیاه به خوبی انجام می شود، به طور معمول PH آب توسط سیستم تصفیه آب نسبتا کاهش می یابد، که این میزان برای کشاورزی و گلخانه ها مناسب می باشد.
مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب گلخانه
کاهش آب مصرفی
کاهش تجمع نمک در خاک
افزایش رشد ریشه های گیاه و خود گیاه و جذب مواد معدنی بیشتر
جذب بهتر مواد غذایی توسط گیاه
رفع زردی و علائم کمبود برگ گیاهان
کاهش میزان مصرفی سموم و کود شیمیایی
زودرس شدن محصولات کشاورزی و گلخانه ها
افزایش نفوذ پذیری آب در خاک
جلوگیری از مسدود شدن لوله های آبیاری


حجم مورد نیاز آب برای گلخانه ها بستگی به مساحت گلخانه و نوع محصولات تولیدی و نوع آبیاری آن دارد، آب تصفیه باعث میشود دستگاه تولید رطوبت کارایی بهتری داشته باشد و رسوب به خود نگیرد.