سازه های گلخانه

گلخانه‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف، مناسب برای مناطق متفاوت آب و هوایی غالب در جهان در دسترس هستند.
هر منطقه نیازمند انواع سازه گلخانه برای ارائه شرایط مناسب آب و هوایی برای رشد گیاهان می باشد.
نوع عایق حرارتی و شکل ظاهری گلخانه، برخی از معیارهای توسعه گلخانه می باشد.
هر کدام از سازه‌ها می‌توانند با توجه به شرایط اقلیمی محیط انتخاب شوند و در نهایت با استفاده از اتوماسیون گلخانه شرایط خوبی برای رشد گیاهان مختلف به وجود می آورند.
 مثلا برای محیط‌های سردسیری با ریزش برف از گلخانه‌های هشتی شکل استفاده می شود تا موقع ریزش برف سبب سر خوردن برف شود و عملا برفی بر روی سقف باقی نماند و یا گلخانه‌های با سقف کمان برای مکان‌هایی با سرعت باد زیاد طراحی شده که معمولا در ایران از این نوع گلخانه استفاده کنند.

در سقف‌های هشتی شکل می‌توان به راحتی از پوشش‌های پلی کربنات و مقاوم استفاده کرد، ولی در سقف‌های هلال شکل این عمل تقریبا غیر ممکن می باشد.
طرح‌های مدرن از  طرح‌های اولیه استفاده میشود و با چینش این ساختارها کنار یکدیگر گلخانه‌های یکپارچه بزرگتری را ایجاد می‌کنند که از نظر اقتصادی مناسب تر باشند.
در این سازه‌ها می‌توان خیلی از تجهیزات را به صورت مشترک مورد بهره‌برداری قرار داد ولی اشکال این روش ایزوله نبودن محیط سالن‌ها از یکدیگر است.

طبق معیارهای متفاوت (به عنوان مثال مواد برای ساخت و ساز، نوع مواد پوشش، ویژگی‌های سقف و غیره)، طبقه بندی‌های گلخانه‌ای متفاوتی وجود دارد.

در میان رایج‌ترین انواع سازه گلخانه در جهان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

سازه گلخانه با سقف کمان:

استفاده از این نوع گلخانه به علت کاربرد  بیشتر آن برای کنترل میکرو آلودگی، مقاومت آن در برابر بادهای زیاد و نصب سریع با ساختارهای از قبل ساخته شده است.
ستون‌ها در این سازه‌ها با فاصله های ۳ یا ۵ متر از یکدیگر قرار می‌گیرند و توسط لوله‌ها که به صورت قوص ایجاد شده‌اند به یکدیگر وصل می‌شوند.
حداقل ارتفاع ۳.۵ متر و حداکثر ارتفاع می‌تواند نسبت به شرایط تا ۱۲ متر ساخته شود.
از مزییت ها و عیب های این سازه‌ها می‌توان به پارامتر‌های زیر اشاره نمود:

مزایا سازه گلخانه با سقف کمان:

  • انتقال عالی نور خورشید
    • حجم هوای داخلی زیاد
    • مقاومت خوب در برابر باد.
    • فضای داخلی بسیار بهینه که امکان جابجایی آسان، خاک برداری مکانیکی، رانندگی محصول و غیره را فراهم می‌کند.
    • ساخت پیچیدگی‌های متوسط ​​تا کم (به علت دسترسی به عناصر پیش ساخته).