فیلتر میکرونی ها مصرفی بوده و بسته به TSS آب ورودی در زمان های شخص تعویض می شوند. عموما هنگامی که اختلاف فشار کاری ورودی و خروجی به فیلتر از ۱ بار افزایش یابد زمان تعویض فیلتر است. ذرات معلق در فرایند تصفیه آب و فاضلاب هم از نظر اندازه و هم از نظر تعداد ذرات در واحد حجم ( غلظت ذرات ) بسیار متفاوت و متنوع می باشند.

به همین دلیل از دستگاه ها تصفیه آب و فیلتر میکرونی  و وسایل مختلفی برای کاهش ذرات معلق آب و فاضلاب استفاده می شود .

فیلتراسیون صاف کردن یا فیلتراسیون ، یک روش فیزیکی برای حذف ذرات معلق و یا تصفیه از هر سیال از جمله آب است که مبتنی به فرایند تصفیه آب می شود .

این ذرات معلق می توانند گل و لای ، رنگ ، مواد آلی ، پلانکتون ، باکتری ها و ذرات حاصل از خوردگی باشند .

فیلترهای میکرونی در سایزهای ۱۰ الی ۴۰ اینچ مورد استفاده قرار می گیرند که بسته به نوع استفاده در میکرونازهای ۰/۲ میکرون تا صد میکرون تقسیم بندی می شوند.

این نوع فیلترها که ساخته شده از مواد پلی پروپیلن هستند معروف به pp می باشند.

دارای تحمل فشار های کاری تا ۲/۵ بار بوده و با قراردادن هسته ای پلاستیکی در محور اصلی آن میتوان تحمل فشار آن را تا ۴ بار هم بالا برد.

هر ۱۰ اینچ فیلتر میکرونی قابلیت عبور یک متر مکعب آب در یک ساعت را دارد.

زمان تعویض فیلترمیکرونی

زمان تعویض فیلتر های میکرونی  PP   وابسته یک عامل مهم شامل افت فشار کاری دستگاه و کثیفی بیش از حد آب ورودی به هوزینگ فیلتر می باشد . بدلیل اهم این موضوع  ثبات فشار کاری در طراحی سیستم ها تصفیه آب به روش معکوس است . با   توجه به این نکته  ، این امر حائز اهمیت است تا با زمانبندی مناسب  توسط اپراتور با تعویض به موقع فیلتر های میکرونی  از افت زیاد ناشی از گرفتگی فیلتر های میکرونی جلوگیری کند تا راندمان کاری کل سیستم حفظ شود.

جهت آب بندی فیلترها در هوزینگ ها قالبا از اورینگ و نوعی پلاستیک استفاده می شود که با نام واشر و موشکی در بازار شناخته شده اند.

هنگامی که فشار کاری در هوزینگ ها از ۳ بار فرشاتر می رود از واشرهای خاصی در سر و انتهای فیلترهای میکرونی استفاده می کنند

تا فشار آب زیاد موجب نشود مقادیر آب از قسمت فوقانی و تحتانی فیلترها در هوزینگ عبور کرده و یا فیلترها از جایگاه خود جا به جا شوند.

این عوامل باعث افزایش TSS در آب تولید می شود.

برای جلوگیری از این اتفاقات از واشرهای پلاستیکی که انواع مختلف دارند در تولید فیلترهای میکرونی استفاده می شود.